Návod jak pečovat o baterie

Jak se starat o baterii pro Airsoftovou repliku? 🔋


EN version


Ačkoliv se starost o baterii může zdát jako věda, ve skutečnosti se jedná pouze o pár pravidel, které stačí dodržovat a vaše baterie vám pak vydrží na nespočet akcí.

1.    Přečtěte si manuál: Ano, může to znít směšně jednoduše, ale stejně tak funguje: „A zkusili jste to vypnout a zapnout?“ Pokud si nechcete číst manuál přiložený u baterie či u nabíječky, přečtěte si alespoň tento.

2.    Nepoužívejte nafouknuté nebo jinak poškozené baterie: Nemusíte být technik ani modelář, abyste poznali, že s baterií není něco v pořádku. Pokud se vám jeví baterie nafouklá, zlomená, nebo jakkoliv jinak znatelně poškozená – nepoužívejte ji. Odneste ji do sběru baterií a nebo nás kontaktujte a my vám poradíme.

3.    Předcházejte poškození baterie: Pokud nechcete řešit bod číslo dva, pokuste se do něj ani nedostat. Předejdete mu zodpovědným manipulováním s baterií. Čemu se tedy vyhnout? Na prvním místě rozhodně přímý sluneční svit a vysoké teploty. Baterie si zároveň nerozumí s vodou a vlhkostí. Baterie nevytahujte silou za kabely, tam bývá nejčastější poškození. Dbejte extrémní opatrnosti při vkládání i při vyjímání baterie ze zbraně. Vyhněte se také jakýmkoliv domáckým úpravám baterií. Výměnu konektoru na baterii přenechte odborníkům, třeba nám.

4.    Převoz a skladování: Baterie skladujte na chladném a suchém místě. Pro skladování i pro převoz baterií jsou nejlepší volbou ochranné vaky z nehořlavého materiálu, které se vyrábí v malých i větších rozměrech. Ochranný obal na airsoftovou baterii se skvěle hodí během nabíjení baterie.

5.    Používejte pouze doporučené nabíječky: Pro začátek než vůbec baterii začnete nabíjet, ujistěte se, že nabíječka, kterou se chystáte použít, podporuje daný druh baterie, který s ní chcete nabíjet. Ne všechny nabíječky podporují všechny druhy baterií (Li-Po, Li-Ion, Li-Fe, NiMH).


Jak nabíjet airsoftovou baterii:

    Vždy nabíjejte pod dozorem: Nabíjení netrvá vždycky jen pár minut a svádí to k tomu na baterii zapomenout a jít dělat něco jiného. Doporučujeme však vždy zůstat doma během nabíjení. Pokud při nabíjení uvidíte jakoukoliv anomálii (nafukování, syčení, kouř) baterii okamžitě odpojte.

    Správně nastavte nabíječku: Některé nabíječky se musí manuálně přepnout, aby nabíjely správně.

    Používejte kvalitní nabíječku: Čím kvalitnější nabíječka, tím delší životnost baterie.

    Baterie nepřebíjejte, ani nepodbíjejte: Jakmile se baterie nabije, odpojte ji od nabíječky, předejdete tím jejímu poškození a zkrácení životnosti. Zároveň baterii nikdy nevybíjejte na totální dno, Hrozí riziko, že už nebudou nikdy funkční, jelikož nepůjdou nabít na maximální kapacitu.

 ●    Zodpovědně baterie vyhazujte do příslušného odpadu: Baterie jsou velmi specifické a nepatří do směsného odpadu. Pro jejich vyhození prosím vyhledejte správné místo (červené koše a popelnice, sběrná místa)


Instrukce pro nabíjení jednotlivých druhů airsoft baterií:

Li-Po / Li-Pol / Li-Ion / Li-Fe baterie:

    Zapojte nabíječku do elektrické sítě.

    Používejte balanční nabíječku určenou pro airsoftové baterie.

    Do nabíječky zapojte servisní (vyvažovací) konektor = ten menší bílý.

    Nastavte nabíječku na správné napětí a rychlost nabíjení pro konkrétní baterii (obvykle 7,4 V nebo 11,1 V). Některé nabíječky se nastavují samy, jako nabíječka airsoftových baterií TITAN.

    Připojte hlavní napájecí konektor k nabíječce. (Pouze v případě, že to vyžaduje daný typ nabíječky)

    Ujistěte se, že jsou správně připojeny vyvažovací vodiče a nabíječka je nastavena na režim "Balance charge".

    Spusťte proces nabíjení. Během nabíjení nenechávejte baterii bez dozoru.

    Po úplném nabití odpojte baterii od nabíječky.


NiMH baterie:

    Zapojte nabíječku do elektrické sítě.

    Používejte nabíječku kompatibilní s NiMH bateriemi určenou speciálně pro airsoftové baterie.

    Připojte nabíječku k baterii a dbejte na správnou polaritu (červená na kladnou, černá na zápornou).

    Nastavte nabíječku na odpovídající napětí a rychlost nabíjení (obvykle 8.4 V nebo 9.6 V).

    Spusťte proces nabíjení a sledujte baterii, dokud není plně nabitá. Proces nabíjení může trvat i 5 hodin. (Baterii nenabíjejte déle než 7 hodin, pokud by nebyla ani po 7 hodinách plně nabitá, může být baterie vadná či poškozená)

    Po skončení nabíjecího cyklu odpojte baterii od nabíječky.

     Anareus TIP: Po celý čas nabíjení mějte baterii v ochranném obalu či vaku!

  

 

Nezapomínejte, že airsoftové repliky a baterie jsou nebezpečné, vždy prioritně dbejte na svojí bezpečnost. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, neváhejte se s ním na nás obrátit. Lepší se zeptat na banální otázku, než si nechat shořet dům. Vidíme se na hřišti!


Powered by Froala Editor

Sleduj náš Instagram